Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Karta Dużej Rodziny

2023-03-09
Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych czy księgarni na terenie całego kraju. Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia. W praktyce Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki przy zakupie jedzenia i kosmetyków, odzieży i obuwia, książek, zabawek oraz paliwa. Obniża także koszty rachunków za usług telekomunikacyjne czy bankowe. Pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach. Karta Dużej Rodziny to ulga dla domowego budżetu rodzin wielodzietnych.

Formommy dołącza do KDR

Karta Dużej Rodziny to pierwszy ogólnopolski program łączący administracje publiczną i biznes w celu wsparcia rodzin wielodzietnych. Stała zniżka daje rodzinom poczucie gwarancji niższej ceny a ponieważ duże rodziny to dużo miłości - również i my wychodzimy na przeciw potrzebom rodzin 3+ i dołączamy do programu. Od teraz na wszystkie zakupione produkty w sklepie internetowym Formommy posiadacze KRD mają 10% zniżki.

W tym blogu postaramy się odpowiedzieć na kilka kwestii nurtujących nas i was odnośnie KRD.

Jak wygląda Karta Dużej Rodziny

KRD jest spersonalizowana i otrzymuje ja każdy członek rodziny. Jest wykonana z poliwęglanu i przystosowana dla osób niewidomych jest również zabezpieczona przed fałszowaniem. Karty produkuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Gdzie złożyć wniosek o KDR

Jeśli nie masz Karty Dużej Rodziny, złóż wniosek on-line na https://empatia.mpips.gov.pl/ lub w urzędzie Swojego miasta/gminy. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku tradycyjna forma karty będzie do odbioru w urzędzie miasta/gminy, jednocześnie dając możliwość wyświetlania karty w aplikacji mObywatel

Jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny?

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.

Jakie dokumenty należy złożyć żeby otrzymać Kartę Dużej Rodziny

W przypadku osób posiadających PESEL, składając wniosek o KDR, dodatkowo należy przedłożyć:

 • ojciec i matka - oświadczenie, że rodzic nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;

 • dzieci powyżej 18 lat, które uczą się w szkole lub w szkole wyższej – oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;

 • w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;

 • dzieci powyżej 18 r.ż. które przebywają w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka.  

W przypadku osób nieposiadających numeru PESEL, składając wniosek o przyznanie KDR, przedstawia się także oryginały lub odpisy następujących dokumentów:

 • w przypadku rodzica – dokument potwierdzający tożsamość;

 • w przypadku małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa;

 • w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;

 • w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość;

 • w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość.

Cudzoziemcy, poza dokumentami wymaganymi od obywateli polskich przy składaniu wniosku o przyznanie KDR, są zobowiązani okazać dokument potwierdzający prawo do zamieszkania na terytorium RP, chyba że wójt / burmistrz / prezydent miasta może bez opłat samodzielnie potwierdzić to prawo.

Osoby niepełnosprawne mogą zostać poproszone o przedstawienie orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Gdzie są zniżki na Kartę Dużej Rodziny?

Ze zniżek w ramach KDR można skorzystać w sklepach sportowych, spożywczych, papierniczych, a także z wyposażeniem do domu. Gdzie można wykorzystać Kartę Dużej Rodziny? Oprócz sklepów z KDR możesz korzystać w ZOO, teatrze, kinie, w komunikacji miejskiej lub w pociągach, a nawet u mechanika.

W jakich sklepach jest akceptowana KDR?

Według danych Ministerstwa, w Polsce z Karty Dużej Rodziny korzysta ponad 1,2 mln osób, a liczba aktywnych kart zbliża się do 3,8 mln.
Karta Dużej Rodziny jest honorowana w sklepach, takich jak:

 • Lidl, Kaufland,

 • Carrefour, Auchan,

 • Lewiatan (wybrane lokalizacje),

 • Intermarche (wybrane lokalizacje),

 • A teraz również w naszym sklepie internetowym Formommy.pl

Czy dziecko może korzystać z Karty Dużej Rodziny rodzica?

Tak. Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek i miejsce zamieszkania. Karta Dużej Rodziny przyznawana jest dzieciom do ukończenia 18. lub 25. roku życia, jeśli uczą się jeszcze w szkole lub studiują. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio.

Czym różni się ogólnopolska Karta Dużej Rodziny od tej lokalnej?

Ogólnopolska Karty Dużej Rodziny upoważnia do korzystania ze zniżek na terenie całego kraju, a nie tylko w obrębie gminy.

Mamy nadzieję że odpowiedzieliśmy na większość ważnych pytań odnośnie KDR a teraz zapraszamy do naszego sklepu internetowego Formommy.pl i do zapoznania się z ofertą jaka proponuje nasz sklep.

W Formommy mamy wszystko czego potrzebujesz jako mama

Komplety ciążowe    Majtki ciążowe

Wkładki laktacyjne   Piżamy ciążowe

Majtki poporodowe   Pastelowe legginsy ciążowe

Koszule do porodu i karmienia  Legginsy ciążowe

Biustonosze do karmienia      Produkty laktacyjne

Bluzki i piżamy oraz inne akcesoria okołoporodowe dla mamy i dziecka nie będące odzieżą:)

W Formommy jesteśmy po to byś była na 1 miejscu w trakcie całej ciążowej przygody a nasze produkty niech mówią same za siebie

Potrzebujesz pomocy? Nie wiesz, jaka bieliznę wybrać na okres ciąży i karmienia piersią? Zapytaj naszych konsultantów z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci podjąć najlepszą decyzję. dla Ciebie i dziecka.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixel