Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Jakie wybrać i jak przygotować łóżeczko dla noworodka?

2024-01-05
Jakie wybrać i jak przygotować łóżeczko dla noworodka?

W domu po pojawieniu się noworodka na świecie następuje Armagedon i cały nasz dotychczasowy świat jest postawiony na głowie. Będziecie już teraz same bez pomocy personelu medycznego dostępnego w szpitalu. Ale nie dopuszczajmy do paniki. Większość z nas pewnie zadała sobie nurtujące pytanie ,, Co dalej?,,- W tym nowym dla nas okresie musicie nauczyć się bez wahania prosić o pomoc najbliższych i nie stawiać Sobie wygórowanych wymagań, ponieważ dopiero uczycie się życia z małym człowiekiem który zmienił wasze dotychczasowe życie. W tym wpisie spróbujemy przybliżyć wam temat jakim jest łóżeczko dla niemowlaka, czyli jakie wybrać łóżeczko i co powinno zawierać wyposażenie łóżeczka noworodka.

Kiedy zacząć przygotowywać łóżeczko dla noworodka?

Na wstępie uświadommy sobie że łóżeczko niemowlaka będzie mu na samym początku towarzyszyć nawet około 20 godzin dziennie. Pozostawiony bez kontaktu z ciałem mamy które tak dobrze zna na początku noworodek będzie czuł się niespokojny szczególnie w pierwszych chwilach gdy zostanie sam. Dziecko przyzwyczajone do kołysania w brzuszku ma naturalną potrzebę przebywania przy mamie i w jej bezpiecznych ramionach. Tzw. kontakt „ciało do ciała ” uwalnia w organizmie hormon, zwany oksytocyną. To ważny dla naszych emocji hormon który pojawia się zawsze kiedy rodzic przebywa w pobliżu Swojej pociechy, dlatego też ustawienie łóżeczka dziecięcego, jak i urządzenie łóżeczka nie powinno powodować barier pomiędzy rodzicem a maleństwem.

Sen ale nie w łóżku z rodzicami

Skoro kontakt „skóra do skóry” jest dobry dla naszego malucha dlaczego nie powinien spać z rodzicami?

Bazując na obecnej wiedzy medycznej i doświadczeniach mam, spanie z noworodkiem stwarza przede wszystkim dla niego wiele zagrożeń. Noworodek nie umie niczego zasygnalizować, ani też zrobić jakiegokolwiek ruchu obronnego w sytuacji zagrożenia, i chociaż sen młodej mamy jest bardzo wrażliwy i czuły zawsze istnieje niebezpieczeństwo przesunięcia się poduszki lub okrycia w stronę dziecka co może mu ograniczyć oddychanie, możemy też nieświadomie przygnieść malucha. Dodatkowo każdy nasz ruch może być powodem zbędnego wybudzania malucha i nas. Następną kwestią niedobrą dla noworodka w łóżku rodziców jest nieodpowiedni materac. Dobry materac dla nas dobieramy pod kątem osoby dorosłej, naszej wagi i tego jak się on dostosowuje do naszego snu i potrzeb. Tymczasem waga waszego noworodka to na ogół ciężar zaledwie 4 kg dlatego ugięcie z pod naszym ciężarem zapewne większym niż 50kg może układać dziecko bokiem zamiast prosto.

A ponieważ higiena łóżeczka dla noworodka i jego snu jest bardzo ważna - musi spać osobno.

Wybieranie pierwszego łóżeczka dla noworodka na co zwrócić uwagę?

W dawnych czasach istniało pojęcie zwane ,,zapeszaniem,, - czyli nie kupowaniem rzeczy dla dziecka przed narodzinami. Całe szczęście to jak i inne zabobony odeszło w niepamięć. Dzisiejsi przyszli rodzice łóżeczko niemowlęce i cały kącik/pokoik dziecięcy kupują oraz kompletuj wcześniej. Z naszego doświadczenia i wcześniejszych wpisów na bloga które zachęcamy przeczytać, doradzamy żeby kupić i zacząć urządzanie łóżeczka oraz kącika maluszka około miesiąc przed porodem. Macie wtedy na tyle dużo czasu żeby ogarnąć Swoje łóżeczko niemowlęce jeśli brakowałoby jakiegoś elementu, lub po prostu nie pasowało po zakupie do waszej wizji pokoju niemowlaka. Jeśli wcześniej zmontujecie i ustalicie gdzie postawić łóżeczko możecie na spokojnie pomyśleć jak zaaranżować pokój, zapoznać się z funkcjonowaniem, elementami wyposażenia, a łóżeczko ma odpowiedni czas na odpowiednie przewietrzenie zalecane przez producenta.

Jak wybrać łóżeczko dla noworodka / niemowlaka wybrać?

Okres noworodkowy kończy się po ukończeniu przez dziecko około 1 miesiąca życia. Na naszym rynku producenci produkujący akcesoria do łóżeczek dla niemowlaków oferują konstrukcje oraz produkty wykonane z różnych materiałów o ciekawych kształtach. Przypominamy, że umowny podział konstrukcji łóżeczek, które możemy rozważać dla noworodka wygląda następująco:

  • Kołyski

  • Łóżeczka drewniane

  • Łóżka dostawne

  • Kosze Mojżesza

  • Łóżka turystyczne

Zawsze piszemy tak i tu zaznaczamy wasze dziecko nie ma jeszcze wystarczającej ochrony, dlatego zawsze zwracajcie uwagę na materiały którymi go otaczacie w przypadku urządzania łóżeczka dotyczy to głownie to farb i lakierów. Szczebelki w łóżeczku jak i cała jego powierzchnia powinny być gładkie, bez jakichkolwiek drzazg lub zadziorów.

Kołyski i kosze Mojżesza

Dawniej kołyski cieszyły się dużą popularnością, bujały się dzięki specjalnym sznurkom lub płozom. Dzisiejszym nowoczesnym rozwiązaniem, są tzw. kosze Mojżesza które nie mają płóz tyko sztywne nogi. Kosze Mojżesza to niewielkie kosze wykonane z wikliny, czyli są całkowicie ekologiczne co jest ich niewątpliwa zaletą. Zaletą jest też niewielki rozmiar i waga. Czyni je to niezwykle mobilnymi i łatwymi w przestawianiu. Mało miejsca dla dziecka powoduje, iż czuje się ono że to bezpieczne miejsce podobne do łona matki. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że służą maksymalnie do ok 4 miesięcy.

Łóżeczko drewniane

Łóżeczek drewnianych nie trzeba tu specjalnie przedstawiać, ponieważ używamy je od pokoleń często też przechodzą z dziecka na dziecko. Trzeba zawsze zwrócić uwagę czy w atestowanym łóżeczku jest oznaczona górna maksymalna krawędź z materacem na której może bezpiecznie leżeć Wasze maleństwo. Wadą konstrukcji drewnianych jest ich waga, czyli możliwość swobodnego przestawiania. Standardowe wymiary łóżeczek drewnianych to : 120 x 60 lub 140 x 70.

Łóżeczka dostawne

Co do łóżeczka tego typu, konstrukcja jakimi są łóżeczka dostawne cieszy się teraz bardzo dużą popularnością. Tego typu łóżko jest samodzielną konstrukcją, którą można przymocować do waszego łóżka za pomocą pasów lub rzepów. Kiedy zdemontujecie bok łóżeczka dostawnego i usuniecie bariery oddzielające malucha od rodziców możecie w trakcie nocnych karmień nie wstawać co jest dużym ułatwieniem.

Łóżeczko niemowlęce dostawne na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Zwróćcie uwagę czy jest możliwość regulacji ustawienia łóżeczka dziecięcego do wysokości względem łóżka rodziców. Naszym zdaniem i według opinii klientek google najlepszym wyborem będą łóżeczka dostawne które maja płyną regulację góra-dół pozwalającą odpowiednio dostosować do siebie wzajemne poziomy ułożenia.

  • Jak pisaliśmy wyżej są 2 sposoby mocowania takiego łóżeczka pasy lub rzepy. Dobrze jest zapoznać się ze sposobem i wybrać taki który będzie wam najbardziej odpowiadał. Dobrze jest też według nas znaleźć łóżeczko które ma hamulce przy kółkach żeby dodatkowo ustabilizować całą konstrukcję.

łóżeczko dla niemowlaka ze szczebelkami formommy

Materac dla noworodka kolejne wyposażenie łóżeczka noworodka

Materac który wybierzecie powinien mieć odpowiednią twardość i być elastyczny. Za miękki materac dla noworodka, nie będzie w stanie podeprzeć prawidłowo małego kręgosłupa, spowodowane jest to tym że masa waszego dziecka jest skoncentrowana na bardzo małej powierzchni materaca. Odpowiedni materac posiada większą elastyczność punktową im mniej się on odkształca wkoło punktu nacisku. Odpowiednio wysoka elastyczność punktowa w połączeniu z twardością materaca dla noworodka stwarza odpowiednie miejsce i idealne warunki dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa niemowlaka, oraz zapewnia dziecku maksymalny komfort. Dzięki wysokiej elastyczności punktowej nacisk materaca rozkłada się równomiernie na całą powierzchnię ciała Twojej pociechy. Najbardziej elastyczne punktowo są materace z wysokogatunkowej zimnej pianki ,pianki termo elastycznej albo lateksu. Materace kokosowe, piankowo-kokosowe, a także gryczano-kokosowe mają znacznie mniejszą elastyczność punktową. Zwróćcie uwagę czy leżące na materacu maleństwo zagłębia się w nim na ok. 2 cm. Później możecie wymienić starszym dzieciom materac, dobrym rozwiązaniem są takie dwustronne o bardziej miękkiej i twardszej stronie.

Dlaczego warto wybrać odpowiedni materac dla noworodka?

Dość poważnym problemem powiązanym z materacem jest spłaszczenie główki u noworodków przez złe układania do snu. Deformacja główki bierze się z częstego ułożenia na plecach, co ma związek z bezpieczeństwem dziecka podczas snu. Spanie na plecach jest dość ważne ponieważ ,w przypadku noworodków i niemowląt, zmniejsza się ryzyko śmierci łóżeczkowej (SIDS). Dlatego nie rezygnujcie z takiego układania noworodka zalecamy natomiast przyjrzenie się kształtowi główki i ewentualnej korekcie ułożenia maluszka. Oczywiście gdy jesteście w pobliżu.

Pościel dla noworodka, poduszka czyli akcesoria do łóżeczka

Twojemu noworodkowi na ogół nie jest jeszcze potrzebna poduszka chyba że lekarz prowadzący zaleci inaczej. Dlatego skoncentrujcie się w pierwszej kolejności na tym czy główka noworodka jest prawie tak samo szeroka jak jego barki. Później kiedy zauważycie że w trakcie leżenia już na boku główka niemowlęcia zaczyna opadać, oznacza to że barki już się poszerzyły i jest to właściwy moment, aby podłożyć małą płaską poduszkę typu jasiek. Poduszka jest też niezalecana, gdy dziecko leży na brzuchu. W tej sytuacji jego buzia może się zagłębić w poduszce, a śpiące dziecko mógłby mieć problemy z oddychaniem.

Jaką pościel do łóżka noworodka wybrać ?

Pościel dla noworodka oraz prześcieradło dla niemowlaka jak wszystko co go otacza, powinna być miękka i uszyta z wysokogatunkowych materiałów najlepiej ze 100% z bawełny. Bawełna to produkt naturalny i oddychający który zapobiegnie przegrzaniu lub poceniu się niemowlaka.

Wybierając pościel dla noworodka, czy prześcieradło niemowlaka zwróćcie uwagę na:

  • Skład materiału

  • Jakość wykonania

  • Rozmiar pościeli niemowlęcej

Odpowiednia jakość wykonania sprawi, że żadne zamki czy haftki nie będą drażniły ciała dziecka. Najlepsze dla maluszka będzie zamknięcie poszewek na tzw. zakładkę tj. kryty suwak.

Ile kupić pościeli niemowlęcej i prześcieradeł dla niemowlaka?

Naszym zdaniem na początek trzeba kupić przynajmniej 2 komplety pościeli niemowlęcej w tym prześcieradła niemowlaka, z uwagi na możliwość częstego zabrudzania. Do prania elementów wyposażenia łóżeczka należy używać atestowanych płynów i proszków dla dzieci, które nie uczulają ani nie powodują alergii u niemowląt. Polecamy tutaj w zależności od temperatury otoczenia i pogody za oknem izolację termiczną jakimi są:

Akcesoria do łóżeczka niemowlaka

Wybieranie pierwszego łóżeczka i dodatków do łóżeczka dla noworodka może nam sprawić tyle samo radości co i kłopotu, dlatego dla waszej wygody zarówno pościelowe akcesoria do łóżeczka takie jak i ochraniacz na szczebelki czy organizer na łóżeczko znajdziecie w jednym miejscu w naszym sklepie internetowym Formommy w kategorii Sen i wypoczynek.

Podsumujmy:

Kąck niemowlaka czy później pokój dziecka powinien być bezpiecznym miejscem i dobrze zorganizowanym, wybierając akcesoria do łóżeczka zadbajcie o higienę łóżeczka i najwyższą jakość produktów którymi otaczacie maleństwo. Natomiast organizując odpowiednie miejsce dla Swojej pociechy zadbajcie żeby było w nim bezpieczne i szczęśliwe. Już dziś zapraszam do kolejnego wpisu który ukaże się w poniedziałek, a będzie powiązany z tym jak przygotować łóżeczko dla noworodka czyli o tym jak najlepiej ustawić łóżeczko w pokoju niemowlaka.

Mamy nadzieję że jak zawsze wpis na tym blogu okazał się dla was pomocny. Tutaj zapraszamy do zapoznania się z ofertą okołoporodową sklepu internetowego Formommy.pl i produktami które mogą okazać się niezbędne dla młodej mamy i dziecka zaraz po porodzie i w szpitalu.

Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Polecane

pixel