Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Alergia na białko krowie - czyli skaza białkowa

2023-12-29
Alergia na białko krowie - czyli skaza białkowa

Rodzicielstwo rzadko bywa prosta sprawą, poza radością którą daje bycie mama i tatą na samym początku tej drogi w rzeczywistości – może wywoływać dużo stresu i niepokoju. Początkujący rodzice zadają sobie dużo pytań na różne tematy odnośnie tego co jest dobre dla ich maleństwa. A jeśli zostaliście rodzicami małego alergika tych pytań może być jeszcze więcej. Spróbujmy w tym wpisie przybliżyć problemy dzieci cierpiących na alergię pokarmową i odpowiedzieć na nurtujące was pytania.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią

Alergia na białko mleka krowiego (ABMK), a ból brzuszka

Maluszek cierpiący z powodu bólu brzuszka zachowuje sie w sposób bardzo charakterystyczny. Dziecko staję sie niespokojne, pręży całe ciało i napina się. Oczywiście na tym etapie życia problemy mogą wiązać się z częstymi kolkami, ale może też to być alergia na białko mleka krowiego i warto to sprawdzić. Zawsze przy jakichkolwiek objawach warto udać się do pediatry i ustalić diagnozę. Bólom brzuszka które wywołuje alergia dość często towarzyszą inne objawy, są to min. kaszel, wypryski skórne, zatkany nos lub katar. Jeżeli pojawiają sie któreś z nich nie możemy wykluczyć alergii na białko mleka krowiego.

Do jakiego lekarza się udać jeśli podejrzewasz alergię u swojego malucha?

Niestety objawy alergii mogą wystąpić zarówno u dzieci które są karmione piersią jak i maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym. Jeżeli masz podejrzenie dotyczące alergii udaj się do lekarza pediatry, mają oni odpowiednie doświadczenie i wiedzę żeby zlecieć Ci konkretne postępowanie. Mama która karmi piersią musi zastosować dietę wykluczającą produkty zawierające białka mleka krowiego, czyli nabiał mleko, sery, śmietana, jogurty i inne. Musicie zacząć też zwracać uwagę na skład innych produktów spożywczych, ponieważ białka mleka krowiego często występują w pieczywie, słodyczach ale też w wędlinach. Natomiast dla maluchów które nie są karmione piersią, lekarz pediatra pomoże dobrać odpowiednie mleko zastępcze do karmienia niemowlęcia, na które wystawi specjalną receptę uprawniającą do zakupu preparatu z uwzględnieniem refundacji. Czasem zdarza się że lekarze odsyłają rodziców małego alergika do alergologa, jednak nie ma potrzeby i prawnego aspektu żeby odbywać taką wizytę. Wizyta u alergologa na tym etapie niepotrzebnie odsuwa w czasie przejście na specjalną mieszankę, która będzie odpowiednia dla Twojego alergika.

Skaza białkowa alergi n mleko krowie formommy

Czy alergia na białka mleka krowiego jest taka sama u wszystkich dzieci?

Zdecydowanie musimy temu zaprzeczyć. Alergia na białko mleka krowiego ma różne postacie od łagodnej, umiarkowanej po postać ciężką. Jest to dość istotne, ponieważ choroby te różnią się o siebie nie tylko objawami, ale przede wszystkim wymagają też innego postępowania, w tym również innego żywienia. Postępowanie różni się w zależności od sposobu karmienia dziecka. W przypadku maluchów karmionych piersią młoda mama powinna zastosować dietę eliminacyjną natomiast dzieci których nie karmisz piersią będą karmione preparatem mleka zastępczego, które należy do kategorii żywienia specjalnego przeznaczenia medycznego. O tym, jaką mieszankę otrzyma Twoje dziecko, zadecyduje lekarz.

Postępowanie podczas różnych postaci ABMK

W trakcie pierwszej wizyty lekarz pediatra przeprowadzi wywiad z rodzicem i zbada maluszka. Jeżeli uzyskane od was informacje i objawy które ma dziecko wskazują na łagodną lub umiarkowaną alergię na białka mleka krowiego, lekarz dobiera odpowiedni preparat EHF – hydrolizat białka znacznego stopnia, aby na jakiś czas najczęściej na 2–4 tygodni wyeliminować z diety dziecka białko mleka krowiego. Do postawienia takiej diagnozy potrzebna jest tzw. prowokacja białkiem mleka krowiego. Cały proces hydrolizy polega na rozbiciu struktur łańcuchów białkowych na mniejsze części, dzięki czemu są one mniej alergizujące - jeżeli po ponownym wprowadzeniu mleka od krowy, pod okiem specjalisty objawy powrócą, może on już postawić diagnozę. Jeśli natomiast objawy alergii po zastosowaniu preparatu i odpowiednich zaleceń nie ustępują, po tym okresie lekarz może zalecić przejście na AAF – aminokwasową specjalną mieszankę przeznaczoną dla dzieci z ciężką postacią alergii na białko mleka krowiego, nazywaną też mieszanką elementarną. Mieszanka ta nie ma właściwości alergizujących. Natomiast jeżeli objawy od początku wskazują na ciężką postać alergii na białko, mieszanka AAF będzie pierwszym wyborem lekarza pediatry.

Czy mieszanka EHF może nie być skuteczna w walce z alergią na białka mleka krowiego?

Rodzice dzieci z ABMK podają mieszankę EHF, licząc że dziecko przestanie cierpieć z powodu alergii. Niestety czasem mijają kolejne dni a objawy alergii nie ustępują. Najczęściej wtedy zmartwieni wracamy do pediatry informując go o braku postępów i oczekiwanych rezultatów. jednak zmiana preparatu na inny byłaby błędem najlepiej jeszcze raz powtórzyć, kurację przez okres około miesiąca żeby zauważyć poprawę u maluszka. Za szybka zmiana mieszanki może przynieść więcej złego niż pożytku. Zapamiętajcie że na efekty trzeba poczekać przynajmniej ok. miesiąca. Jeśli nie będzie poprawy po takim czasie lekarz powinien podjąć decyzję o zmianie preparatu, polegającą na wprowadzeniu mieszanki AAF.

Czy dziecko z ABMK może przyjmować produkty z laktozą?

Wyjaśniamy: nietolerancja laktozy a alergia na białka mleka krowiego to dwie zupełnie inne przypadłości. Mogą one oczywiście występować razem, ale jest to rzadka sytuacja. Maluchy z ABMK wykazują alergiczną reakcję - jak sama nazwa nam wskazuje, na białka zawarte w mleku krowim. Laktoza jest natomiast cukrem występującym w mleku. W tym przypadku jest zatem mowa o dwóch różnych substancjach. Nie ma więc powodu, aby waszej Pociesze z tzw. potocznie, choć nieprawidłowo skazą białkową, czyli alergią na białka mleka krowiego podawać produkty bez laktozy. Jeżeli wyeliminujecie laktozę z mleka zmieni się też smak mieszanki co może spowodować sporą niechęć do picia danego produktu przez dziecko.

Czy moje dziecko wyrośnie kiedyś z alergii?

I tutaj mamy wreszcie dobrą wiadomość dziecko może wyrosnąć z alergii na białko zawarte w mleku krowim. Za jakiś czas lekarz pediatra prowadzący swojego małego pacjenta zdecyduje o tym, czy przeprowadzić próbę prowokacji, czyli znowu wprowadzić do diety dziecka białka mleka i sprawdzić jego reakcję na to białko. Jeżeli po próbie białkami mleka krowiego objawy alergii nie występują, można pod kontrolą lekarza, rozpocząć powoli wprowadzanie produktów mlecznych. Nie próbujcie tego nigdy samodzielnie bez konsultacji z lekarzem gdyż może to zaszkodzić zdrowiu Waszej pociechy..

Niestety jak we wszystkim i tu jest druga strona medalu - nie wszystkie maluchy wyrastają z alergii, u niektórych dzieci dzieje się wręcz przeciwnie, choroba alergiczna postępuje. Mówi się wtedy o tzw. marszu alergicznym. Marsz jest to zjawisko, w którym pojawiają się kolejne objawy, a my czyli rodzice obserwujemy przechodzenie jednej postaci alergii w inną. Dość częstym ryzykiem jest przejście ABMK w astmę oskrzelową lub alergiczny nieżyt nosa który nazywamy katarem siennym.

Podsumowując:

Alergia jest chorobą, która ma duży wpływ na samopoczucie i zachowanie waszego dziecka, jednak przy wdrożeniu diety eliminującej alergeny i specjalnych mieszanek żywieniowych, możemy uniknąć nieprzyjemnych dla zdrowia konsekwencji takich jak niedożywienie czy niedobór odpowiednich składników odżywczych. I przede wszystkim to co zawsze powtarzamy - Każde swoje spostrzeżenie lub podejrzenie konsultujemy z lekarzem prowadzącym wasze potomstwo.

Mamy nadzieję że jak zawsze wpis na tym blogu okazał się dla was pomocny. Tutaj zapraszamy do zapoznania się z ofertą okołoporodową sklepu internetowego Formommy.pl i produktami które mogą okazać się niezbędne dla młodej mamy i dziecka zaraz po porodzie i w szpitalu.

Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Polecane

pixel