Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

12 tydzień ciąży - odczucia i objawy mamy i dziecka

2023-02-14
12 tydzień ciąży - odczucia i objawy mamy i dziecka

Większość przyszłych mam w 12. tygodniu ciąży czuje się odrobinę lepiej. Mijają dokuczliwe objawy, takie jak mdłości, senność i osłabienie. Powracają siły witalne i chęć do życia, zapewne odżyjesz zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Brzuch jest jeszcze na tyle mały, że nie przeszkadza w codziennych czynnościach. Dlatego 12 tydzień ciąży i nadchodzący drugi trymestr uchodzą za najprzyjemniejszy okres ciąży.

Jak zadbać o siebie na tym etapie ciąży?

  • Przygotuj się do porodu – jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, możesz już teraz wybrać położną. Podejmij na spokojnie tą ważną decyzję, nie musi to być osoba zatrudniona w placówce Twojego lekarza. Możesz wybrać tę, którą polecą Ci znajomi lub rodzina. Pamiętaj, że wiąże się to ze złożeniem odpowiedniej deklaracji.

  • Postaraj się rozluźnić swoje ciało – pozwól Sobie na tym etapie na odpoczynek i relaks. Warto brać częste i długie kąpiele, słuchać muzyki relaksacyjnej czy uprawiać gimnastykę. Naucz się rozluźniać swoje ciało poprzez regularne ćwiczenia. Wzmocnisz w ten sposób wytrzymałość organizmu i przygotowujesz się do porodu

  • Możesz poinformować swojego pracodawcę że jesteś w ciąży - jeżeli do tej pory obawiałaś się poronienia i nie chciałaś jeszcze informować ludzi postronnych, powoli będziesz musiała przygotować się do takiej rozmowy.

Dziecko w 12 tygodniu ciąży

W 12 tygodniu ciąży Twoje dziecko mierzy już ok. 5-6 cm długości, ale waży zaledwie kilkanaście gramów, na naszej owocowej miarce wielkością przypomina teraz dorodną śliwkę. Jego twarz przybiera dziecięcy wygląd i kształt.

Jak wygląda brzuch w 12 tygodniu ciąży?

W dwunastym tygodniu ciąży brzuch ciążowy nie jest jeszcze widoczny, ale noszone do tej pory ubrania mogą być za ciasne. Dno macicy wznosi się ponad kość łonową, dlatego wyczujesz ją dotykając swojego brzucha.

Czy dziecko w brzuchu czuje nasz dotyk ?

Dotyk jest ważnym bodźcem do rozwoju emocjonalnego maleństwa. Naukowcy na podstawie badań doszli do wniosku, że głaskanie się po brzuchu podczas ciąży uczy dziecko okazywania emocji i sprzyja nawiązywaniu w przyszłości dobrych relacji interpersonalnych. Dziecko dość szybko potrafi też reagować na dotyk mamy czy taty.

Obowiązkowe USG

W 12. tygodniu ciąży powinnaś zgłosić się na obowiązkowe USG I trymestru ciąży. Jest to najważniejsze badanie ultrasonograficzne, jakie przeprowadza się w ciąży, stąd warto zaplanować je wcześniej. Rekomenduje się, aby było ono przeprowadzone między skończonym 11. a przed skończeniem 14. tygodnia ciąży, co odpowiada długości dziecka między 45mm a 84mm. Takie USG bywa niekiedy nazywane USG „genetycznym”. Dokonywane w trakcie badania kluczowe pomiary służą także do obliczenia ryzyka wystąpienia u dziecka niektórych wad genetycznych.

Praca w 12 tygodniu ciąży

Od 12 tygodnia ciąży jesteś objęta ochroną prawną – jeśli pracujesz na umowie o pracę, nie możesz zostać zwolniona aż do rozwiązania ciąży. W zależności od wykonywanej pracy, również twoje służbowe obowiązki ulegną zmianie. W przypadku pracy biurowej, przed komputerem nie możesz spędzać dłużej niż 4 godziny. Przysługują ci dodatkowe przerwy, dzięki którym dużo łatwiej będzie ci pogodzić ciążę z pracą. Nie ma żadnych przeciwwskazań żebyś była aktywna przez cały okres ciąży.

Czy aktywność fizyczna jest wskazana w tym okresie?

Oczywiście jak najbardziej zachęcamy do ruchu. W ciąży każdy ruch wpłynie pozytywnie na twoje samopoczucie, ale również i na kondycję, która okaże się ważna w dniu porodu. Najzdrowsze są spacery – dzięki nim dotlenisz się, ale również wzmocnisz mięśnie macicy. Jeśli lekarz nie widzi przeciwskazań zdecydowanie polecamy basen – działa on kojąco, szczególnie dla mam, które uskarżają się na ból pleców.

Pamiętaj badania w ciąży są najważniejsze. Profilaktyka boli najmniej !

Od którego tygodnia ubrania ciążowe i koszule nocne, ciążowe?

Niektóre z nas zaczynają nosić wygodne ubrania ciążowe już w trzecim miesiącu, inne zaś potrzebują ich dopiero w 6 a nawet 7 miesiącu ciąży. Oczywiście polecamy przygotować się pod tym względem. Na naszej stronie internetowej Formommy.pl znajdziesz wszystko co potrzebne dla przyszłej mamy i dziecka oraz wszystkie akcesoria okołoporodowe.

W Formommy mamy wszystko czego potrzebujesz jako mama

Krótkie spodenki ciążowe
Spodnie ciążowe z elastycznym pasem, legginsy ciążowe
Koszule do porodu i karmienia
Biustonosze do karmienia
Bluzki i sukienki ciążowe inne akcesoria okołoporodowe dla mamy i dziecka nie będące odzieżą:)

Twoje dobre samopoczucie i komfort są dla nas najważniejsze już dziś zapoznaj się z naszą ofertą, darmowa dostawa od 200zł.

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i o to że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel